Overview
Specification
LP141WX5-TLP2

LP141WX5-TLP2 Basic Information
| Panel Model | LP141WX5-TLP2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,14.1 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP141WX5-TLP2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP141WX5 (TL)(P2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP141WX5-TLP2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 107 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0791×0.2373 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2373×0.2373 mm (H×V) |
| Weight | 400g (Max.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 303.74×189.84 mm (H×V) |
| Bezel Area | 310.3×194.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 319.5×205.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.5 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP141WX5-TLP2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 40/40/10/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.43/1.67 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP141WX5-TLP2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 3.9W (Typ.) |
LP141WX5-TLP2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Lamps Power Consumption | 2.7/2.9W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LP141WX5-TLP2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 360±55mA |
| Panel Power Consumption | 1.2/1.4W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | LS Mtron - GT101-30S-HR11, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
