Overview
Specification
LP171W01-A4K3

LP171W01-A4K3 Basic Information
| Panel Model | LP171W01-A4K3 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.1 inch, 1440×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP171W01-A4K3 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP171W01 (A4)(K3) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
LP171W01-A4K3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1440(RGB)×900 (WXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 99 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.085×0.255 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.255×0.255 mm (H×V) |
| Weight | 740/760g (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 367.2×229.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 382.2×244.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.2/6.5 (Typ./Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP171W01-A4K3 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 160 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 8/23 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LP171W01-A4K3 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 6.5W (Typ.) |
LP171W01-A4K3 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 15K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 750V (Typ.) |
| Lamp Current | 2.0/6.0/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 45/60/70KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1300/1500V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 4.3W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LP171W01-A4K3 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 540/620mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.75W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30SR-HF11, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
