Overview
Specification
LP171WE2-TLA5

LP171WE2-TLA5 Basic Information
| Panel Model | LP171WE2-TLA5 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.1 inch, 1680×1050 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP171WE2-TLA5 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP171WE3 (TL)(A5) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP171WE2-TLA5 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1680(RGB)×1050 (WSXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0729×0.2187 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2187×0.2187 mm (H×V) |
| Active Area | 367.416×229.635 mm (H×V) |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LP171WE2-TLA5 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Sunlight Readable | N |
LP171WE2-TLA5 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LP171WE2-TLA5 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
LP171WE2-TLA5 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
