Overview
Specification
LP171WPA-TLA1

LP171WPA-TLA1 Basic Information
| Panel Model | LP171WPA-TLA1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.1 inch, 1440×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP171WPA-TLA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP171WPA (TL)(A1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | D/PN: 0FR962 |
LP171WPA-TLA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1440(RGB)×900 (WXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 99 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.085×0.255 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.255×0.255 mm (H×V) |
| Weight | 610g (Max.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 367.2×229.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 370.8×233.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 382.2×255.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.0 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel; Face mounting holes (2 pcs) on up slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP171WPA-TLA1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 270 cd/m² (Min.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/50/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.40/1.60 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP171WPA-TLA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 5.41W (Typ.) |
LP171WPA-TLA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 11S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 35.2/36.3V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 19mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 4.01/4.14W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 7.5/21.0V (Min./Max.) |
LP171WPA-TLA1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 360/425/490mA (Min./Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.4/1.6W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-VHP50S-A-HF11, Pitch:0.5 mm, Pin:50 pins |
