Overview
Specification
LP173WD1-TLH2

LP173WD1-TLH2 Basic Information
| Panel Model | LP173WD1-TLH2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.3 inch, 1600×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP173WD1-TLH2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP173WD1 (TL)(H2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP173WD1-TLH2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1600(RGB)×900 (HD+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 106 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.07956×0.23868 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.23868×0.23868 mm (H×V) |
| Weight | 570g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 381.89×214.81 mm (H×V) |
| Bezel Area | 389.0×220.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 398.1×232.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.0 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP173WD1-TLH2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 55% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 16 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 40/40/10/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.40/1.60 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP173WD1-TLH2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 6.0W (Typ.) |
LP173WD1-TLH2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 12K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 4.7/5.0W (Typ./Max.) |
LP173WD1-TLH2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 395/455mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.3/1.5W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | HRS - KN38-40S-0.5H, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
