Overview
Specification
LP173WD1-TLP5

LP173WD1-TLP5 Basic Information
| Panel Model | LP173WD1-TLP5 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.3 inch, 1600×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP173WD1-TLP5 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP173WD1 (TL)(P5) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP173WD1-TLP5 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1600(RGB)×900 (HD+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 106 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.07956×0.23868 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.23868×0.23868 mm (H×V) |
| Active Area | 381.89×214.81 mm (H×V) |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP173WD1-TLP5 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LP173WD1-TLP5 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LP173WD1-TLP5 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LP173WD1-TLP5 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
