Overview
Specification
LP173WF1-TLB2

LP173WF1-TLB2 Basic Information
| Panel Model | LP173WF1-TLB2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.3 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP173WF1-TLB2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP173WF1 (TL)(B2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP173WF1-TLB2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 127 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0663×0.1989 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1989×0.1989 mm (H×V) |
| Weight | 580g |
| Active Area | 381.888×214.812 mm (H×V) |
| Bezel Area | 384.9×217.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 398.1×232.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.0 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LP173WF1-TLB2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8 (Typ.)(Tr+Td) |
| Sunlight Readable | N |
LP173WF1-TLB2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Total Power Consumption | 8.5W (Typ.) |
LP173WF1-TLB2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LP173WF1-TLB2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
