Overview
Specification
LP173WF1-TLB6

LP173WF1-TLB6 Basic Information
| Panel Model | LP173WF1-TLB6 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.3 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP173WF1-TLB6 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP173WF1 (TL)(B6) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP173WF1-TLB6 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 127 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0663×0.1989 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1989×0.1989 mm (H×V) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 381.888×214.812 mm (H×V) |
| Bezel Area | 384.89×217.81 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 398.1×232.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.0 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP173WF1-TLB6 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/50/50 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.40/1.60 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP173WF1-TLB6 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LP173WF1-TLB6 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 12K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 7.0/12.0/21.0V (Min./Typ./Max.) |
LP173WF1-TLB6 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - IS050-L40B-C10, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
