Overview
Specification
LP173WF3-SLB2

LP173WF3-SLB2 Basic Information
| Panel Model | LP173WF3-SLB2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.3 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP173WF3-SLB2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP173WF3 (SL)(B2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP173WF3-SLB2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 127 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0663×0.1989 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1989×0.1989 mm (H×V) |
| Weight | 830g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 381.888×214.812 mm (H×V) |
| Bezel Area | 386.70×219.75 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 398.1×234.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.2 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP173WF3-SLB2 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Color Gamut | 100% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.40/1.60 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP173WF3-SLB2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 18.2W (Typ.) |
LP173WF3-SLB2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | RGB LED |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 14.1/16.2W (Typ./Max.) |
LP173WF3-SLB2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.24/1.49mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 4.1/4.92W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | JAE - FI-VHP50S-A-HF11, Pitch:0.5 mm, Pin:50 pins |
