Overview
Specification
LP201WE1-F11

LP201WE1-F11 Basic Information
| Panel Model | LP201WE1-F11 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.1 inch, 1680×1050 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP201WE1-F11 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP201WE1 (F11) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP201WE1-F11 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1680(RGB)×1050 (WSXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 98 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.086×0.258 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.258×0.258 mm (H×V) |
| Weight | 1.50Kgs (Max.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 433.44×270.9 mm (H×V) |
| Bezel Area | 437.2×274.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 453.5×294.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.5 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (10-M2) on left, right, up bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP201WE1-F11 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 12/11 (Typ.)(Tr/Td); 16 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.315; Wy:0.330 |
| White Variation | 2.00 (Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP201WE1-F11 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 15.0W (Typ.) |
LP201WE1-F11 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 730/770/880V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/7.0/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 60±20Khz |
| Lamp Startup Voltage | 1650/1950V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 10.8W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | Embedded (Inverter) |
LP201WE1-F11 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 680±100mA |
| Panel Power Consumption | 4.2W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
