Overview
Specification
LPJ043T001A

LPJ043T001A Basic Information
| Panel Model | LPJ043T001A |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LPJ043T001A Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | 990000133 |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
LPJ043T001A Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Active Area | 95.04×53.86 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.05 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LPJ043T001A Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 280 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 18 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/20/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.317; Wy:0.328 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LPJ043T001A Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LPJ043T001A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 19.2/21.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 18/20/23mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 384/483mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
LPJ043T001A Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.0V (Typ.)(VDDIO/VDD) |
| Input Current for Panel | 42/0.023mA (Typ.)(IVDDIO/IVDD) |
| Interface Type | FPC |
