Overview
Specification
LPM012M134B

LPM012M134B Basic Information
| Panel Model | LPM012M134B |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,1.2 inch, 240×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LPM012M134B Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LPM012M134B Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×240 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 200 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Circular Display |
| Dot Pitch | 0.0423×0.1269 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1269×0.1269 mm (H×V) |
| Weight | 1.50g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 30.456×30.456 mm (H×V) |
| Bezel Area | 31.256×31.256 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 33×34.656 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.84 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LPM012M134B Optical Features
| Display Mode | ECB, Normally Black, Reflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 20:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 21 (2-bit) |
| Color Gamut | 23% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 3/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/65/65/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 0.3% (Typ.)(with Polarizer) |
| Reflectance Ratio | 18/23% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LPM012M134B Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LPM012M134B Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (1ch, 2-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.2/4.5V (Typ.)(VDD1/VDD2) |
| Interface Type | FPC |
