Overview
Specification
LPM013M091A

LPM013M091A Basic Information
| Panel Model | LPM013M091A |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,1.34 inch, 320×300 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LPM013M091A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Memory in Pixel; MIP Mode 8 color(R, G, B 1bit), Normal Driving 262K colors |
LPM013M091A Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×300 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 238 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Circular Display |
| Dot Pitch | 0.0355×0.1065 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1065×0.1065 mm (H×V) |
| Weight | 2.8g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 34.08×31.95 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 37.28×38.18 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.55±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LPM013M091A Optical Features
| Display Mode | ECB, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 10 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 20:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 23% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 3/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/65/65/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.315; Wy:0.335 |
| Reflectance Ratio | 21% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LPM013M091A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LPM013M091A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | 1 pc |
| Lamp Voltage | 2.9/3.2V (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LPM013M091A Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (1 data lane) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.1V (Typ.)(VDDI/VCI) |
| Input Current for Panel | 1.11/1.75V (Typ.)(IDDI/ICI) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDDIO; 0.8VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
