Overview
Specification
LPM027M128B

LPM027M128B Basic Information
| Panel Model | LPM027M128B |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.7 inch, 400×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LPM027M128B Price | Request Price & Lead Time |
| Remarks | Memory in Pixel type, 6.5Hz |
LPM027M128B Mechanical Features
| Dot Resolution | 400(RGB)×240 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 172 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.049×0.147 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.147×0.147 mm (H×V) |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 58.8×35.28 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 61.8×40.08 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.40 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LPM027M128B Optical Features
| Display Mode | ECB, Normally Black, Reflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 40:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 8 (1-bit) |
| Color Gamut | 23% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 4/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/70 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.345 |
| Transmissivity | 0.3% (Typ.)(with Polarizer) |
| Reflectance Ratio | 19% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LPM027M128B Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LPM027M128B Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Input Voltage for Panel | 3.0/3.0V (Typ.)(VDDA/VIH) |
| Interface Type | FPC |
