Overview
Specification
LPM050A094B

LPM050A094B Basic Information
| Panel Model | LPM050A094B |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.0 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LPM050A094B Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LPM050A094B Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 445 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.019025×0.057075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.57075×0.57075 mm (H×V) |
| Weight | 12.4g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 61.641×109.584 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64.041×116.224 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.03±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LPM050A094B Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 95% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.18/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LPM050A094B Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in NT35595 |
LPM050A094B Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 21.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 0.84W (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LPM050A094B Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.5/-5.5V (Typ.)(VDDI/VSP/VSN) |
| Input Current for Panel | 8.0/8.0/8.0mA (Typ.)(IDDI/ISP/ISP) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 504248-3410, Pitch:0.4 mm, Pin:34 pins |
