Overview
Specification
LPM055A138A

LPM055A138A Basic Information
| Panel Model | LPM055A138A |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.5 inch, 1440×2560 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LPM055A138A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LPM055A138A Mechanical Features
| Dot Resolution | 1440(RGB)×2560 (Quad-HD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 537 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.01575×0.04725 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.04725×0.04725 mm (H×V) |
| Weight | 24.9g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 68.04×120.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 70.94×128.26 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.35±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LPM055A138A Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 950 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.315 |
| White Variation | 1.18/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LPM055A138A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in NT35598 |
LPM055A138A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LPM055A138A Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (2 ch, 4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.0/-5.0V (Typ.)(VDDI/AVDD/AVEE) |
| Input Current for Panel | 42/10.2/9.3mA (Typ.)(IDDI/AIDD/AIEE) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - WP7B-P050VA1, Pitch:0.4 mm, Pin:50 pins |
