Overview
Specification
LPM055A192A

LPM055A192A Basic Information
| Panel Model | LPM055A192A |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.5 inch, 1536×2560 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LPM055A192A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 80 °C |
| Remarks | for Meizu MX4 Pro |
LPM055A192A Mechanical Features
| Dot Resolution | 1536(RGB)×2560 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 546 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0155×0.0465 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0465×0.0465 mm (H×V) |
| Weight | 18g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 71.424×119.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 73.824×126.44 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.3±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LPM055A192A Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 40 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.308; Wy:0.327 |
| White Variation | 1.43/1.67 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LPM055A192A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in S6D1HA0X01 |
LPM055A192A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LPM055A192A Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.5/-5.5/8.0/-7.2V (Typ.)(VDDIO/VSP/VSN/VGH/VGL) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - WP9-P032VA1, Pitch:0.4 mm, Pin:32 pins |
