Overview
Specification
LQ025A3DS01

LQ025A3DS01 Basic Information
| Panel Model | LQ025A3DS01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.5 inch, 480×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ025A3DS01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LQ025A3DS01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×240 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 117 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.104×0.156 mm (H×V) |
| Active Area | 49.9×37.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 60×44.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ025A3DS01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Color Gamut | 40% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LQ025A3DS01 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LQ025A3DS01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 10.8/12.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
LQ025A3DS01 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR656 |
| Input Voltage for Panel | 3/3V (Typ.)(VDD/PVDD) |
| Interface Type | FPC |
