Overview
Specification
LQ025Q3DW02

LQ025Q3DW02 Basic Information
| Panel Model | LQ025Q3DW02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ025Q3DW02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
| Remarks | Down-Right side FPC; Mass production from Nov. 2007 |
LQ025Q3DW02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 162 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.052×0.156 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.156×0.156 mm (H×V) |
| Weight | 25g (Max.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 49.92×37.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 51.4×38.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 56.8×48.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.1±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ025Q3DW02 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
LQ025Q3DW02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LQ025Q3DW02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 12.8/14V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 256mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
LQ025Q3DW02 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Typ.)(VDDIO/VCI) |
| Input Current for Panel | 0.15/8.5mA (Typ.)(IVDDIO/IVCI) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDDIO; 0.8VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
