Overview
Specification
LQ027A3DG01

LQ027A3DG01 Basic Information
| Panel Model | LQ027A3DG01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ027A3DG01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LQ027A3DG01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 150 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05625×0.16825 mm (H×V) |
| Weight | 10.7g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 53.97×40.38 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 63.57×46.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.16 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ027A3DG01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 40% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 50/50/50/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
LQ027A3DG01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
LQ027A3DG01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 9.6/10.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/35mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LQ027A3DG01 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.2V (Typ.)(VDD/AVDD) |
| Input Current for Panel | 14/28mA (Typ./Max.)(IDD) |
| Interface Type | FPC |
