Overview
Specification
LQ032AC211
LQ032AC211 Basic Information
| Panel Model | LQ032AC211 |
|---|---|
| Panel Brand | ChiHsin |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.2 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ032AC211 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 6800/8080 CPU, RGB, SPI; 3 in 1 FPC |
LQ032AC211 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 125 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0675×0.2025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2025×0.2025 mm (H×V) |
| Weight | 34g (Typ.) |
| Active Area | 48.6×64.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 52.1×68.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 55.05×77.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.3±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LQ032AC211 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, TMR |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 50 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/60/40 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Sunlight Readable | Y |
LQ032AC211 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | Built-in HX8347 |
LQ032AC211 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 330mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LQ032AC211 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.)(VDD) |
| Interface Type | FPC |
