Overview
Specification
LQ035Q3DN02

LQ035Q3DN02 Basic Information
| Panel Model | LQ035Q3DN02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ035Q3DN02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
LQ035Q3DN02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0735×0.2205 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2205×0.2205 mm (H×V) |
| Weight | 15.0g (Typ.) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 70.56×52.92 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 74.76×62.07 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ035Q3DN02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 6.9% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LQ035Q3DN02 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest SSD2116 |
|---|
LQ035Q3DN02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
