Overview
Specification
LQ035Q7DB02R

LQ035Q7DB02R Basic Information
| Panel Model | LQ035Q7DB02R |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ035Q7DB02R Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
| Remarks | AD-TFT (Advanced TFT) |
LQ035Q7DB02R Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0745×0.2235 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2235×0.2235 mm (H×V) |
| Weight | 50g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 53.64×71.52 mm (H×V) |
| Bezel Area | 57.4×75.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 65×85 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.5±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LQ035Q7DB02R Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 50 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 8:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/40/50 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.340 |
| Reflectance Ratio | 7/11% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LQ035Q7DB02R Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
LQ035Q7DB02R Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 21.6V (Typ.), 24V (Max.) |
| Lamp Current | 15/20mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 324mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
LQ035Q7DB02R Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0/3.3/15.0/-10.0V (Typ.)(VSHA/VSHD/VDD/VEE) |
| Input Current for Panel | 3.0/2.0/0.10/-0.10mA (Typ.)(ISHA/ISHD/IDD/IEE) |
| Interface Type | FPC |
