Overview
Specification
LQ038J7DH52

LQ038J7DH52 Basic Information
| Panel Model | LQ038J7DH52 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.8 inch, 320×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ038J7DH52 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | AD-TFT (Advanced TFT) |
LQ038J7DH52 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 153 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.055×0.165 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.165×0.165 mm (H×V) |
| Weight | 55g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 52.8×79.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64.5×92.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LQ038J7DH52 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 80 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 2:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 55/55/55/55 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 1 o'clock |
| Reflectance Ratio | 2.8/4% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LQ038J7DH52 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LQ038J7DH52 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 14.4/16.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 15/20mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 216mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
LQ038J7DH52 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0/3.3/15.0/-10.0V (Typ.)(VSHA/VSHD/VDD/VEE) |
| Input Current for Panel | 5.5/2.9/0.1/-0.1mA (Typ.)(ISHA/ISHD/IDD/IEE) |
| Interface Type | FPC |
