Overview
Specification
LQ038Q5DR01

LQ038Q5DR01 Basic Information
| Panel Model | LQ038Q5DR01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.8 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ038Q5DR01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LQ038Q5DR01T; LQ038Q5DR01A |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 95 °C |
| Remarks | LQ038Q5DR01 T: None RoHS; LQ038Q5DR01 A: RoHS |
LQ038Q5DR01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 106 PPI |
| Aspect Ratio | 15:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.082×0.2235 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.246×0.2235 mm (H×V) |
| Weight | 135g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Antireflection |
| Active Area | 78.72×53.64 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 117.6×69.45 mm (H×V) |
| Outline Depth | 13.45 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on left, right slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ038Q5DR01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 100 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/40/65 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
LQ038Q5DR01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
LQ038Q5DR01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 530±60V |
| Lamp Current | 5.5±0.5A |
| Lamp Operating Frequency | 30/60KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1650/1700V (Typ.)(Ta=+25/-30℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LQ038Q5DR01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 140/180mA (Typ./Max.)(ICC) |
| Voltage for Display Signals | VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - KX14-40K5D-VI-E1000E, Pitch:0.8 mm, Pin:40 pins |
