Overview
Specification
LQ042T1DW01

LQ042T1DW01 Basic Information
| Panel Model | LQ042T1DW01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.2 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ042T1DW01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LQ042T1DW01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×272(RGB) (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 131 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1935×0.0645 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1935×0.1935 mm (H×V) |
| Weight | 85g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 92.88×52.632 mm (H×V) |
| Bezel Area | 94.48×54.272 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 109.5×69 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.6±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ042T1DW01 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Color Gamut | 64% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.285; Wy:0.300 |
| Sunlight Readable | N |
LQ042T1DW01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 2.5W (Typ.) |
LQ042T1DW01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 200/300mA (Typ./Max.) |
LQ042T1DW01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 15/50mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH52-50S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:50 pins |
