Overview
Specification
LQ042T5DZ13K

LQ042T5DZ13K Basic Information
| Panel Model | LQ042T5DZ13K |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.2 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ042T5DZ13K Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
LQ042T5DZ13K Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 131 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0645×0.1935 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1935×0.1935 mm (H×V) |
| Active Area | 92.88×52.632 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ042T5DZ13K Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 2000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LQ042T5DZ13K Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LQ042T5DZ13K Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |
