Overview
Specification
LQ043T1DG04

LQ043T1DG04 Basic Information
| Panel Model | LQ043T1DG04 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ043T1DG04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
LQ043T1DG04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×272(RGB) (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.198×0.066 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Active Area | 95.04×53.856 mm (H×V) |
| Bezel Area | 98.7×57.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.95 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ043T1DG04 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 8/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/60/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
LQ043T1DG04 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LQ043T1DG04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 9S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 28.8/31.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 24mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 691mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LQ043T1DG04 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VCI) |
| Input Current for Panel | 15/25mA (Typ./Max.)(IVCI) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VCI; 0.8VCI≤VIH≤VCI |
| Interface Type | FPC |
