Overview
Specification
LQ043T1DG29

LQ043T1DG29 Basic Information
| Panel Model | LQ043T1DG29 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ043T1DG29 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC |
LQ043T1DG29 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×272(RGB) (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.198×0.066 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 36g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 95.04×53.856 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.1±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ043T1DG29 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 360 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 22/8 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/55/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
LQ043T1DG29 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
LQ043T1DG29 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 9S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 28.8/31.5 (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 576mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LQ043T1DG29 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Input Current for Panel | 0.1/16mA (Typ.)(IOICC/ICC) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2IOVCC; 0.8IOVCC≤VIH≤IOVCC |
| Interface Type | FPC |
