Overview
Specification
LQ043T3DG02

LQ043T3DG02 Basic Information
| Panel Model | LQ043T3DG02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ043T3DG02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Remarks | 3 wires 9 / 24bit serial interface signals; Mass production from Jan. 2009 |
LQ043T3DG02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×272(RGB) (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.198×0.066 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 55g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 95.04×53.856 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.95 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ043T3DG02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 480 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 8/21 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/60/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
LQ043T3DG02 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Total Power Consumption | 0.6W |
LQ043T3DG02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 9S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 28.8/31.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 576mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
LQ043T3DG02 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.15/3.15V (Typ.)(VDDIO/VCI) |
| Input Current for Panel | 1.0/12.5 mA (Typ.)(IVDDIO/IVCI) |
| Interface Type | FPC |
