Overview
Specification
LQ043T3DX04

LQ043T3DX04 Basic Information
| Panel Model | LQ043T3DX04 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ043T3DX04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LQ043T3DX04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 50g (Typ.) |
| Surface | Clear, Hard coating |
| Active Area | 95.04×53.856 mm (H×V) |
| Bezel Area | 98.7×57.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.95 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ043T3DX04 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 230 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 30/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.309; Wy:0.347 |
| Sunlight Readable | N |
LQ043T3DX04 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LQ043T3DX04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 24.5/25.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 18/28mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
LQ043T3DX04 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 2.5/5.0V (Typ.)(VCC/AVDD) |
| Input Current for Panel | 1.2/10mA (Typ.)(ICC/AIDD) |
| Voltage for Display Signals | VIL≤0.2VCC; VIH≥0.8VCC |
| Interface Type | FPC |
