Overview
Specification
LQ043T3LX02

LQ043T3LX02 Basic Information
| Panel Model | LQ043T3LX02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ043T3LX02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | SVDI Interface (2ch) + SPI; for SONY PSP 3000 |
LQ043T3LX02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×272(RGB) (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.198×0.066 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 23g (Typ.) |
| Surface | Antireflection |
| Active Area | 95.04×53.856 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 103.6×64.35 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ043T3LX02 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 85% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 16/8 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.302; Wy:0.316 |
| Sunlight Readable | N |
LQ043T3LX02 Electronics Feature
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON: Samantha LR388D7/LR388G1 |
|---|
LQ043T3LX02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 24.5V (Max.) |
| Lamp Current | 18/35mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
LQ043T3LX02 Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 1.8/1.8/5.6/16.5/-11.0V (Typ.)(VCC/VCCRX/VS/VGH/VGL) |
|---|---|
| Input Current for Panel | 1.6/1.7/2.1/0.1/0.1mA (Typ.)(IVCC/IVCCRX/IVS/IVGH/IVGL) |
| Interface Type | FPC |
