Overview
Specification
LQ049B5DG01

LQ049B5DG01 Basic Information
| Panel Model | LQ049B5DG01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.9 inch, 320×96 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ049B5DG01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
LQ049B5DG01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×96 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 67 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.125×0.375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.375×0.375 mm (H×V) |
| Weight | 110±20g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 120×36 mm (H×V) |
| Bezel Area | 125.6×41.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 142×54 mm (H×V) |
| Outline Depth | 13.0 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes (4-Ф2.2) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ049B5DG01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 60 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/40/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.345; Wy:0.355 |
| Sunlight Readable | N |
LQ049B5DG01 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (180°) |
|---|
LQ049B5DG01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 350±40V |
| Lamp Current | 6.5/7.0mA (Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 30/60KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1150/1200V (Typ.)(Ta=+25/-30℃) |
| Lamps Power Consumption | 2.3W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LQ049B5DG01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0/10.0/-10.0V (Typ.)(VSH/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 22/20/-16mA (Typ.)(ISH/IGH/IGL) |
| Voltage for Display Signals | VIL≤0.3VSH; 0.7VSH≤VIH |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | FCI - SFR30R-1STE1, Pitch:0.8 mm, Pin:30 pins |
