Overview
Specification
LQ050A5BS01

LQ050A5BS01 Basic Information
| Panel Model | LQ050A5BS01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 320×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ050A5BS01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
LQ050A5BS01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 79 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1065×0.3195 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3195×0.3195 mm (H×V) |
| Weight | 135±10g |
| Active Area | 102.24×74.76 mm (H×V) |
| Bezel Area | 107.5×79.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 119.4×89 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.2/12.5 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ050A5BS01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 320 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 60 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/10/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
LQ050A5BS01 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LQ050A5BS01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 610±60V |
| Lamp Current | 6.5/7.0mA (Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 20/70KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1450/1500V (Max.)(Ta=+25/-30℃) |
| Lamps Power Consumption | 4.0W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LQ050A5BS01 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | Analog RGB + Composite Video (NTSC/PAL) |
| Input Voltage for Panel | 5.3/13.0/-16.0V (Typ.)(VSH/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 50/1.5/7.0mA (Typ.)(ISH/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 396.5/624.5mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
