Overview
Specification
LQ058T5DG02F

LQ058T5DG02F Basic Information
| Panel Model | LQ058T5DG02F |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.8 inch, 480×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ058T5DG02F Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
LQ058T5DG02F Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×240 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 92 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0892×0.2955 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2675×0.2955 mm (H×V) |
| Weight | 120g (Max.) |
| Active Area | 128.4×70.92 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 139×82.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ058T5DG02F Optical Features
| Display Mode | Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 420 cd/m² (Typ.) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LQ058T5DG02F Electronics Feature
| Total Power Consumption | 994mW (Typ.) |
|---|
LQ058T5DG02F Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LQ058T5DG02F Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
