Overview
Specification
LQ060B3DW02

LQ060B3DW02 Basic Information
| Panel Model | LQ060B3DW02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.0 inch, 768×128 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ060B3DW02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
LQ060B3DW02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 768×128(RGB) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 130 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.195×0.065 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.195×0.195 mm (H×V) |
| Weight | 76g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 149.76×24.96 mm (H×V) |
| Bezel Area | 153.94×28.36 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 173.8×42.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.6 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ060B3DW02 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 240 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 5/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
LQ060B3DW02 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LQ060B3DW02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Replaceable | No |
| Lamp Voltage | 12.8/14.4V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 60/80mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 768mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LQ060B3DW02 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 45/70mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 148.5mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
