Overview
Specification
LQ061Y1VG01

LQ061Y1VG01 Basic Information
| Panel Model | LQ061Y1VG01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.1 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ061Y1VG01 Price | Request Price & Lead Time |
LQ061Y1VG01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 153 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.057×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.171×0.150 mm (H×V) |
| Weight | 140g (Typ.) |
| Active Area | 136.8×72 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 149.6×86.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.4 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ061Y1VG01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Sunlight Readable | N |
LQ061Y1VG01 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 3.7W |
|---|
LQ061Y1VG01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Driver Board | Embedded (LED Driver) |
