Overview
Specification
LQ064V3DG02

LQ064V3DG02 Basic Information
| Panel Model | LQ064V3DG02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ064V3DG02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Vibration Resistance | 2.0G (19.6 m/s²) |
LQ064V3DG02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 124 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.068×0.204 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.204×0.204 mm (H×V) |
| Weight | 280g (Max.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 130.56×97.92 mm (H×V) |
| Bezel Area | 135.3×103.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 161.3×117 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.0 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Ф3.2) on bracket |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ064V3DG02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 325 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 8/21 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/40 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
LQ064V3DG02 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LQ064V3DG02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 370±40V |
| Lamp Current | 10.0±1.0mA |
| Lamp Operating Frequency | 35/80KHz (Min./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LQ064V3DG02 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 290/200mA (Typ.)(ICC) |
| Voltage for Display Signals | -0.3V≤VIL≤0.9V; 2.3V≤VIH≤5.5V |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9BA-31P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
