Overview
Specification
LQ065T5GG02

LQ065T5GG02 Basic Information
| Panel Model | LQ065T5GG02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.5 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ065T5GG02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
LQ065T5GG02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 82 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.099×0.345 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.297×0.345 mm (H×V) |
| Weight | 192g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Antireflection |
| Active Area | 142.56×80.73 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 158.5×95.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.5 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ065T5GG02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 60 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/40/65 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
LQ065T5GG02 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Total Power Consumption | 4.3W (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
LQ065T5GG02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 700±70V |
| Lamp Current | 6.5/7.0mA (Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 20/70KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1550/1600V (Max.)(Ta=+25/-30℃) |
| Lamps Power Consumption | 4.1W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LQ065T5GG02 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 5.3/13.0/-9.3/-10.9/-16.0V (Typ.)(VSH/VGH/VGL/VCC/VSS) |
| Input Current for Panel | 45/0.020/0.220/0.090/0.060mA (Typ.)(ISH/IGH/IGL/ICC/ISS) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | FCI - SFR32R-1ST, Pitch:0.8 mm, Pin:32 pins |
