Overview
Specification
LQ070S1DW01

LQ070S1DW01 Basic Information
| Panel Model | LQ070S1DW01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 600×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ070S1DW01 Price | Request Price & Lead Time |
LQ070S1DW01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 600(RGB)×800 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.059×0.177 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.177×0.177 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 119.9×156.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.85 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded |
LQ070S1DW01 Optical Features
| Display Mode | Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Sunlight Readable | N |
LQ070S1DW01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
