Overview
Specification
LQ070T3AG02A

LQ070T3AG02A Basic Information
| Panel Model | LQ070T3AG02A |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ070T3AG02A Price | Request Price & Lead Time |
LQ070T3AG02A Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 75 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.108×0.375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.324×0.375 mm (H×V) |
| Active Area | 155.52×87.75 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ070T3AG02A Optical Features
| Display Mode | Transmissive |
|---|---|
| Display Color | Full color () |
| Sunlight Readable | N |
