Overview
Specification
LQ070T3AG02

LQ070T3AG02 Basic Information
| Panel Model | LQ070T3AG02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ070T3AG02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
| Remarks | NTSC(M) / PAL(B·G) |
LQ070T3AG02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 75 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.108×0.375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.324×0.375 mm (H×V) |
| Weight | 310±20g |
| Active Area | 155.52×87.75 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 176.5×107.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 19.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ070T3AG02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 60 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/40/65 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
LQ070T3AG02 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LQ070T3AG02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | U shape |
| Lamp Life Time | 25K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Driver Board | 580/700mA (Typ./Max.) |
LQ070T3AG02 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | Analog RGB + Composite Video (NTSC/PAL) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 90/130mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Kyocera Elco - 00-6208-500-024-000, Pitch:1.0 mm, Pin:24 pins |
