Overview
Specification
LQ070Y5DE03

LQ070Y5DE03 Basic Information
| Panel Model | LQ070Y5DE03 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ070Y5DE03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Remarks | Dual Directional Viewing |
LQ070Y5DE03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.065×0.1725 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.195×0.1725 mm (H×V) |
| Weight | 315g (Max.) |
| Active Area | 156×82.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 170.8×107.95 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.6 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ070Y5DE03 Optical Features
| Brightness | 370 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LQ070Y5DE03 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 6.4W (Typ.) |
|---|
LQ070Y5DE03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LQ070Y5DE03 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB |
