Overview
Specification
LQ088Y3DG01

LQ088Y3DG01 Basic Information
| Panel Model | LQ088Y3DG01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.8 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ088Y3DG01 Price | Request Price & Lead Time |
LQ088Y3DG01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.080×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Weight | 530g (Max.) |
| Active Area | 192×115.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 216×137 mm (H×V) |
| Outline Depth | 20.0 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ088Y3DG01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 380 cd/m² (Typ.) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LQ088Y3DG01 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Driver Board | Embedded (Inverter) |
LQ088Y3DG01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |
