Overview
Specification
LQ104S1DG71

LQ104S1DG71 Basic Information
| Panel Model | LQ104S1DG71 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ104S1DG71 Price | Request Price & Lead Time |
LQ104S1DG71 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ104S1DG71 Optical Features
| Display Mode | Transmissive |
|---|---|
| Sunlight Readable | N |
LQ104S1DG71 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |
