Overview
Specification
LQ104S1LG52

LQ104S1LG52 Basic Information
| Panel Model | LQ104S1LG52 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ104S1LG52 Price | Request Price & Lead Time |
| Remarks | Embeded RGB independent γ correction circuit |
LQ104S1LG52 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Weight | 590g (Max.) |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 246.5×179.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 13.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ104S1LG52 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 330 cd/m² (Typ.) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Sunlight Readable | N |
LQ104S1LG52 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 6.4W |
|---|
LQ104S1LG52 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Replaceable | Replaceable |
LQ104S1LG52 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
