Overview
Specification
LQ104V1DG66

LQ104V1DG66 Basic Information
| Panel Model | LQ104V1DG66 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ104V1DG66 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 80 °C |
LQ104V1DG66 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.110×0.330 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H), Antireflection |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 215.4×161.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 230×180.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 10.5±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.5, 2-R1.75) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ104V1DG66 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 650 cd/m² (Min.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 4/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/65/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LQ104V1DG66 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
LQ104V1DG66 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2 strings |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 60K(Min.) (Hours) |
| Lamp Replaceable | Replaceable |
| Lamp Voltage | 27.0/31.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 120/150mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LQ104V1DG66 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 300/440mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9MA-31P-1V(32), Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
