Overview
Specification
LQ121S1LG74

LQ121S1LG74 Basic Information
| Panel Model | LQ121S1LG74 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,12.1 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ121S1LG74 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 75 °C |
| Remarks | Embeded RGB independent γ correction circuit, Built-in dimming circuit. |
LQ121S1LG74 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 82 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1025×0.3075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3075×0.3075 mm (H×V) |
| Weight | 550g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 246×184.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 265×205 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.5±0.5 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ121S1LG74 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Color Gamut | 76% NTSC (CIE1931) |
| Sunlight Readable | N |
LQ121S1LG74 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
| Total Power Consumption | 6.25W (Typ.) |
LQ121S1LG74 Backlight System
| Lamp Type | WLED |
|---|---|
| Lamp Driver Board | Embedded (LED Driver) |
LQ121S1LG74 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
