Overview
Specification
LQ133M1LW01

LQ133M1LW01 Basic Information
| Panel Model | LQ133M1LW01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | IGZO TFT-LCD ,13.3 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | IGZO TFT-LCD |
| LQ133M1LW01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LQ133M1LW01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 293.76×165.24 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 319.9×189.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.5 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LQ133M1LW01 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 90% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.40 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LQ133M1LW01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 17W |
LQ133M1LW01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Driver Board | Embedded (LED Driver) |
LQ133M1LW01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Interface Type | Connector |
