Overview
Specification
LQ150X1LGC2

LQ150X1LGC2 Basic Information
| Panel Model | LQ150X1LGC2 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ150X1LGC2 Price | Request Price & Lead Time |
LQ150X1LGC2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 85 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.099×0.297 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.297×0.297 mm (H×V) |
| Active Area | 304.1×228.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 331.6×254.76 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.5 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ150X1LGC2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Sunlight Readable | N |
LQ150X1LGC2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
LQ150X1LGC2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
